LEX logo

Směle kupředu, totální absurdno máme už na dohled!

Dalo by se říci, že Británie je mezi českými střelci proslulá země – bohužel neblaze. Asi každý střelec v ČR ví, že zbraňové zákony (a toto se rozhodně netýká jen střelných zbraní) ve Spojeném království jsou opravdu přísné. Od roku 1883, kdy došlo na Londýnském předměstí ke dvěma ozbrojeným vloupačkám, které byly řádně rozmáznuty v novinách, začal sešup práva občanů na zbraň, který byl sice zpočátku pomalý, zato jistý. Cesta pokračovala postupně. Zakazovaly se další a další typy zbraní, vyžadoval se „dobrý důvod“ k držení těch zbývajících typů a vyhlašoval se Zákon o prevenci zločinu, kvůli kterému musíte prokázat „rozumný důvod“ i pro to, že máte u sebe šroubovák.

Po sérii utahování šroubů dochází v roce 1987 k masakru v Hungerfordu, po němž byly zakázány samonabíjecí pušky a pumpovací brokovnice, dále byla zavedena povinnost registrovat brokovnice a udat náš milovaný „dobrý důvod“ k jejich držení. Legrácka byla v tom, že už roku 1946 se rozhodlo, že sebeobrana není dostatečně dobrý důvod.

Nakonec v roce 1996 došlo k masakru v Dunblane, a dílo bylo téměř dokonáno, podařilo se prakticky totálně zakázat krátké zbraně – dlouhých ale po předchozích zákazech už také moc nezbylo.

To byla jen velice zkrácená verze celé historie zbraňového zakazování ve VB. Nicméně pro představu je více než dostatečná – výsledek totiž mluví za vše.

Pro obyvatele České republiky, kde každý občan nad 18 let, který není vyloučen pro svou kriminální, drogovou/alkoholovou či přestupkovou historii, má právo koupit si jakoukoliv zbraň vyjma opravdu pár zakázaných typů; a kde občan nad 21 let má dokonce právo tyto zbraně skrytě nosit na svou obranu, je toto opravdu přísné. Zvlášť když si připomeneme, že poslední záznam kriminality s legálními zbraněmi z roku 2009 (dál to Ministerstvo vnitra už ani nezveřejňuje) hovoří o tom, že v ČR bylo toho roku spácháno 51 trestných činů s legální zbraní na zbrojní průkaz. Vezmeme-li v úvahu, že od roku 2003 se počet držitelů zbrojních průkazů drží okolo 310 000, pak nám vychází kriminalita 0,016 %. Tedy na každého jednoho zloducha připadá přes 6000 spořádaných občanů. Nezapomínejme přitom, že zdaleka ne každý trestný čin s legální zbraní je vražda a že i například sebeobrana zbraní, kterou soud neuznal za přiměřenou, se sem počítala.

V Británii, konkrétně ve Skotsku, jsou ale opravdu přesvědčení, že zbraně jsou tak nebezpečné, že se musí regulovat opravdu tvrdě. Výše zmíněné zákazy nestačí, a tak roku 2012 přišla skotská vláda s návrhem začít licencovat i vzduchovky. Ty jsou ve Skotsku podobně jako nás prodejné občanům nad 18 let, pokud úsťová energie nepřesahuje 16,2 J (u dlouhých) či 8,1 J (u krátkých). V ČR jsou tyto zbraně klasifikovány jako kategorie D, tedy volně prodejné bez registrace osobám nad 18 let.

Skotská vláda ale rozhodla, že „nevěří, že by v 21. století ve Skotsku mělo být půl milionu nelicencovaných zbraní“ a že „mají dlouhodobý záměr došlápnout si na zneužívání zbraní“... U nás nám to připadá až příliš drsné, obzvlášť je-li naprosto běžné, že např. tátové kupují svým synkům vzduchovky už jako dětem. Ale co když je ve Skotsku opravdu problém? Nebuďme rychlými soudci a prozkoumejme fakta.

Vláda Skotska tvrdí, že ve Skotsku je půl miliónu nelicencovaných zbraní (vzduchovek, buďme přesní), a že toto opatření pomůže ochránit lidi, protože s těmito zbraněmi bylo napácháno už příliš škod. Podle zpravodajského serveru BBC.co.uk, bylo minulý rok spácháno 195 trestných činů s těmito zbraněmi. Vezmeme-li oba tyto údaje za pravdivé a přesné, pak nám kriminalita vychází na neuvěřitelných 0,04 %. Z toho tedy vyplývá, že na jednoho padoucha připadá 2564 spořádaných občanů. Připustíme-li, že opatření bude 100% účinné a sníží kriminalitu na nulu (což je samozřejmě naprostý nesmysl), pak musíme omezit více než dva a půl tisíce lidí kvůli přečinu jednoho zločince!!

Mám možná ale lepší nápad. Vzhledem k tomu, že spousta těchto zločinů byla spáchána zbraní nošenou nelegálně a (jak poukazuje Britská asociace pro střelbu a ochranu přírody, BASC) kriminálníci si samozřejmě nepůjdou zažádat o licenci, co kdybychom nechali těch 2500 spořádaných lidí na pokoji a jednoduše potrestali toho jednoho grázla? Kromě toho bude opatření asi sotva nějak výrazně účinné, našemu uvažovanému 100% účinku se nepřiblíží nejspíš ani zdaleka, takže bychom opatření mohli s čistým svědomím nazvat prachsprostou buzerací, a to ještě v zemi, kde držitelé zbraní mají už tak těžký život.

I když naštěstí tento nápad nedávno neprošel, jeho strůjce už oznámil, že se nevzdává. Asi se nepoučil z dřívějších nezdařených pokusů licencovat i prodej nožů...

Nezbývá než doufat, že si toto Britové nenechají líbit a konečně se probere demokracie, která těmto neustálým pokusům udělat z lidí bezbranné ovce učiní přítrž. Doufejme také, že se to stane dříve, než se nějaký blázen rozhodne udělat masakr nůžkami a celá Británie si kvůli němu neostříhá ani vlasy...

Bc. Pavel Chabr - člen LEX o.s.

  

Ahead full! Total absurdity on the horizon!

 One could say that Great Britain is famed among Czech shooters – not for the right reasons though. Probably every shooter in the Czech Republic knows that gun laws (and this does not only concern guns but weapons in general) in the United Kingdom are really tough. Since 1883, when there were two armed robberies in the London suburbs which were of course vividly depicted in the newspapers, the erosion of British citizens' gun rights has started. This erosion was slow at the beginning but has never been stopped. The journey went on. More and more types of weapons got gradually banned, one had to state a “good reason” in order to be allowed the remaining types and the Prevention of Crime Act was passed in 1953, due to which one has to prove he has a good reason to carry a screwdriver on the street...

After a long period of tightening the screws, the year 1987 brought the Hungerford massacre after which semi-automatic rifles and pump-action shotguns were banned. Furthermore, all shotguns had to be registered and the owners had to have our beloved “good reason” to posses them. The funny thing was that self-defense had not been good enough of a reason since 1946.

Ten years later, in 1996, the Dunblane massacre took place and the job was almost done, handguns got banned practically completely – long guns had been drastically regulated already.

This was a very short version of the gun ban history in the UK. Still, it is enough to get a picture since the end result alone speaks for itself.

In the Czech Republic, every citizen over 18 who is not ineligible due to his criminal record, drug abuse, alcoholism or large number of misdemeanors, has the right to purchase and own almost any gun with the exception of really few banned types; and every citizen over 21 has the right to conceal-carry these weapons for self-defense. For us therefore, the British laws seem really strict. This is especially true if you consider that the last record of crime rates with legal guns from 2009 (this was the last year, the police no longer even publishes the record) shows that there were only 51 offences with legal licensed guns throughout the entire year. If you consider the number of gun license holders, which is around 310,000 and has been stable since 2003, the crime rate is 0.016 %. This means that there are over 6,000 law-abiding gun-owners for every 1 offender. Also, let's not forget that not every offence with a legal gun is a murder – even cases of self-defense that were deemed over the top by the court were counted into the statistic.

In Britain, specifically in Scotland, they are, however, really convinced that guns are so dangerous that they have to be regulated really harshly. The above-mentioned bans and regulations are not enough. So in 2012, the Scottish Government came up with the proposal to start licensing air guns. These are sold to over 18s without registration or license in Scotland just like in the Czech Republic, provided the projectile energy at the muzzle does not exceed 16.2 J (for rifles) and 8.1 J (for handguns). In the Czech Republic, these weapons are classified as category D weapons and as such can be sold freely to anyone over 18 years of age.

The Scottish Government has, however, found that they “do not believe that there should be half a million unlicensed firearms in 21st Century Scotland“ and that they “have a longstanding commitment to crack down on the misuse of guns”... To us this seems a little too tough, especially given the fact that it is completely normal for Czech fathers to buy air rifles for their kids. But maybe in Scotland they have a real problem? Let's not be quick-to-judge and let's look at some numbers.

The Scottish Government says that there are half a million unlicensed firearms (air guns, let's call them what they are...) and that this regulation will help protect the people because “too much misery and harm has been caused” by them. According to bbc.co.uk, there were 195 offences with these weapons in 2011. If we take both of these numbers for true and exact, than it would make the crime rates reach a whopping 0,04 %. This would show that for every offender there are 2564 law-abiding citizens owning an air gun. If we assume that the regulation will be totally effective and will reduce the crime rate to zero (which is of course impossible), then the Scottish Government will have regulated more than two and a half thousand people for the offence of each one air-gun-criminal...

However, I may have a better idea here. Given the fact that many of these offences were committed with an illegally-carried weapon and (as pointed out by the BASC) criminals will hardly rush to the police for a license, how about we just let the 2,500 people live and simply prosecute the one perpetrator? And furthermore, the regulation will hardly have any serious effect. The effectiveness will likely not be even close to the 100% assumed by us. We could therefore call this new regulation nothing more that mere molestation. Especially in a country where gun owners have a tough life as it is now.

Luckily, this regulation was not passed, but its maker has already announced that he's not about to give up. I guess he has not learned anything from the discredited licensing scheme for knife sales.

One can only hope that the British will not take this lying down and that democracy will finally wake up to put a stop to all these attempts to disarm the public and make sheep out of people. Let's also hope that this happens before some psycho decides to make his own massacre with his scissors and the whole of Britain is no longer able to get a haircut because of him...

Pavel Chabr - member of LEX

Kde není jiné možnosti, než zbabělost či násilí, radím sáhnout k násilí.

Mahátmá Ghándí

Monitoring médií

  • 09.06.2024 Kterou registrovat?
  • 09.06.2024 Výcvik studentů, místo rámů zpráva na mobil. UK zavádí opatření proti střelbě
  • 12.05.2024 Rozhovor s Jakubem Smetánkou k hlášení podezřelých nákupů zbraní
  • 01.05.2024 Novela zákona o zbraních
  • 01.05.2024 Hlášení podezřelých nákupů zbraní
Přístupné pouze členům LEX
[službu poskytuje Anopress IT, a.s.]

Střelecký slovník

Bezpečnostní materiál, je definice vycházející ze zákona .č 229/2013 o nakládání s některými věcmi využitelnými k obranným a bezpečnostním účelům na...