LEX logo

Dámy a pánové, vážení příznivci,

rád bych Vás seznámil s bilancí našeho sdružení LEX za rok 2004.

Podařilo se nám navázat nadstandardní spolupráci s Ministerstvem vnitra, takže prostřednictvím našich internetových stránek v rubrice „Zeptejte se přímo“ odpovídá Ministerstvo vnitra na dotazy našich občanů.

Stali jsme se mediálními partnery časopisu Střelecká revue, což znamená, že zde vždy máme prostor pro naše sdělení a články.

Když se organizátoři závodů PPC dostali do přechodných obtíží, iniciativně jsme organizaci závodů zajistili sami. Závody byly natolik úspěšné, že si závodníci vyžádali další kolo.

Přestože LEX není sportovní střelecký klub, uspořádal za tento rok devět závodů, které organizačně zajistil včetně hodnotných cen (pistole Norinco Big Ten, pistole Browning, atd.). Všechny závody se setkaly s příznivým ohlasem.

Já i kancléř Stanislav Gibson jsme se zúčastnili jednání Komory podniků komerční bezpečnosti, kde jsme pozitivně zhodnotili vzájemnou spolupráci a obnovili smlouvu o kooperaci

29.11 t.r. jsme byli pozváni na Konopiště na poradu Asociace výrobců a prodejců zbraní a střeliva s reprezentanty Ministerstva vnitra, Policejního prezida, Ministerstva obrany, Celní správy a Českého úřadu pro ověřování zbraní a střeliva, kde se probíraly některé nedořešené otázky. Tohoto jednáni se zúčastnil Stanislav Gibson.

Na příští rok opět připravujeme oblíbené závody s hodnotnými cenami a velice bychom přivítali nejenom Vaše názory, ale i dobré nápady, které by učinily tyto závody ještě přitažlivější a zajímavější.

Do příštího roku bych Vám popřál především zdraví a spokojenost, dobré oči a dost peněz na náboje.

Ing. Antonín Baudyš, CSc.

Předvánoční rozjímání

Tak jsem si v čas adventní otevřel několikrát denní tisk a byl jsem dost překvapen. Jednak řáděním úřednické bestie v EU, Čechách a na Moravě a jednak stavem našeho práva, které je jaksi dost daleko od reálného života.

Jako první příklad pro zamyšlení bych si dovolil uvést řádění splašených kamionů na silnicích. Mrtvých přibývá a úřednictvo nic. Při představě, co by dělali, kdyby, nedej bože, nějaký splašený střelec postřílel 6 lidí, mi až vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Ovšem v případě kamionů – NIC. Jedno velké nic. A pročpak to? Protože Velký bratr z EU vyjádřil nelibost nad zdražením dálničních poplatků pro kamiony (zrušení jednodenní dálniční známky a zavedení třídenní). Takže se naše sdělovací prostředky včetně všech čackých investigativních novinářů omezují pouze na konstatování počtu mrtvých a vzrůstu počtu kamionů o 300%. Primitivové za volanty obřích náklaďáků nás mohou vesele zabíjet a nic moc se jim nestane. A co na to naše slovutné policejní presidium? Nic. Ani náznak nějaké akce, ani náznak toho, aby zpřísnili kontroly kamionů. A samozřejmě, že to lze a v rámci platných předpisů: kontrola zatížení, dokladů, tachografů atd. Ale to se nic neděje, protože je jednodušší stát za bukem a buzerovat pokud možno nic netušící řidiče poněkud chudších aut (Proč buzerovat někoho v posledním modelu bavoráku, že? Z toho kouká jenom malér.). Takže jsme paralyzováni a koukáme se na hrůzu z EU jako ropucha na užovku. Lidé, kteří jsou z našich peněz placeni, aby nás chránili, pouze přemýšlejí, jak sebrat více těchto prostředků pro své bezstarostné bytí, protože jich se tyto problémy zatím netýkají – jezdí si s ochrankou, majáčky atd. a necítí se býti ohroženi – to vše pouze do chvíle, než nějaký veleduch s kamionem sestřelí ochranku i s panem ministrem. Pak se naše věrchuška začne zabývat i tímto problémem.

Druhý příklad je poněkud z jiného soudku. Jinak jsem dnes (tedy 14.12.2004) přečetl článek p. Steigerwalda v MF DNES. Ten článek měl moc hezký titulek: „Ozbrojte se a palte. Ale zavřou vás.“ V zásadě pojednává o chudákovi, který si chtěl chránit mnohokráte vykradenou chatu vlastnoručně vyrobeným samostřílem. Pokud si vzpomínám na ten případ, tak šlo o člověka, který měl několikrát vykradenou chatu, a proto se rozhodl pro vlastní ochranu. Důvod tohoto rozhodnutí však netkvěl v pouhém faktu vykradení, ale v tom, že prostě společnost, tedy stát, nebyl schopen majetek tohoto občana ochránit. Policie byla tzv. bezmocná, pasivní ochrana včetně mříží nepomáhala a tak se občan rozhodl pro svépomoc. Zloděj nebožák utrpěl poranění a po krátké době přiznal, kde ho utrpěl a při jaké příležitosti. No a náš ouřad začal jednat. Místo aby dotyčného hbitě opálkovali, tak předvolali dotyčného majitele chaty a začali jej buzerovat, potažmo trestně stíhat. A proč?? Protože se bránil. Kdy konečně někdo pochopí, že občané mají právo se bránit a útočník se musí bát? Takhle abychom se těch útočníků báli všichni. A právní odborníci si pořád libují v newspeaku (Pro neznalé: mluva, používaná Orwellem v románu „1984“), zavedeném za soudruhů. Např. pořád mi není jasné jak rozliším, ve chvíli, kdy přijdu na parkoviště a auto není, rozdíl mezi krádeží a neoprávněným užíváním cizí věci? Stejně tak, jaký je rozdíl mezi vloupáním a omezováním osobní svobody? Možná by mi právní odborníci rozdíl vysvětlili, ale právě zavádění těchto drobných rozdílů do práva, jej znepřehledňuje a činí z něj džungli, ve které se dnes ani právník nevyzná.

No a do třetice všeho dobrého. Zaznamenal jsem články o potížích našich vinařů, souvisejících se vstupem do EU. Mají kvóty na osobní spotřebu, na výrobu, výsadbu a kdovíco ještě. Navíc zlevněné víno z dovozu-prostě samé hezké zprávy. No a pak si přečtete článek, kterak v Řecku nelze koupit víno od soukromníka, protože se místní vinaři bojí EU byrokracie. K tomu je v článku dovětek, že to je co říci, protože svobodomyslné Řeky nedokázal srovnat ani Hitler.

A proč to vše píši? Protože naši věrozvěstové u koryta nám lhali o EU jak když soudruzi tiskli články o RVHP. Jenže proti EU byla RVHP slabý čajíček, tedy alespoň co se buzerace týče. Celou dobu nám bylo vykreslováno, jak se budeme mít dobře a jaké světlé zítřky nás čekají. Penízky budou atd. Realita: EU nám moc nedá a srovnáme-li náklady, které si vyžádalo přistoupení, tak zjistíme, že jsme v minusu a dlouho budeme. Navíc prudce vzrůstají sekundární náklady, o nichž se vůbec nepíše. Např. velké nadnárodní korporace nám až doposud poskytovaly na své produkty slevu, kterou však nyní ruší s poukazem na to, že jsme v EU. Jako příklad uvádím Microsoft, kde se jedná o zvýšení v rádu desítek procent. Tyto náklady se promítnou do hospodaření podnikatelských subjektů a vyvolají následný růst cen. Navíc vzroste pirátství atd. atd. Volný pohyb služeb se nekoná o lidech ani nemluvě (myslím o zaměstnání mimo republiku). Úřady vymýšlejí pořád něco nového s poukazem na to, že Bůh, pardon, Brusel to tak chce.

Tedy pro nás z toho plyne, že musíme být neustále ve střehu, protože čert, pardon, úředník/politik nikdy nespí a může vymýšlet novou čertovinu. A vždy je potřeba si dát pozor na slibovatele světlých zítřků. Z toho kouká temná díra. Jinak až nám zase bude někdo mluvit o EU/ústavě EU, tak je potřeba si uvědomit, že mluví o instituci, která se za cca. 50 let vývoje a sjednocování nedokázala domluvit o tom, jak má vypadat docela obyčejná zástrčka a to na telefon i napájení. Ovšem na Eurobanánech a podobných nesmyslech se domluví velice rychle. Důležitost nechť si každý promyslí sám.

Jinak hezké svátky a úspěšný a šťastný Nový rok 2005. Ať Vám to střílí.

Zdeněk Blažek

Přátelé pivního moku,

Představuji Vám zbrusu nový pivovárek PIVOVAR U BULOVKY RICHTER – PUB, který byl otevřen v srpnu roku 2004.

Nachází se v ulici Bulovka, hned pod nemocnicí Na Bulovce. I když je to zastrčené místo, přesto se tu pro čechy stala velká věc. V roce 1944 nedaleko odtud byl českými parašutisty spáchán atentát na Říšského protektora Reinharda Heydricha.

Pivovar otevřel „čechoněmec“ pan Richter a postavil ho v opravdu klasickém stylu. Je to útulná, ve dřevě obložená hospůdka s pěknými varnými kotly umístěnými v rohu restaurace. Pivo se v nich vaří pod bedlivým dohledem pana sládka.