LEX logo

Psychotesty znovu a znovu

Obávám se, že můj názor se nesetká s velkým pochopením, ale zrovna tak dobře bych si mohl hrát na chytrého a tvrdit, že jsem to říkal a kdyby se to udělalo jak jsem navrhoval …. a jiné zbytečné řeči.

O co jde ? V Ústí jakási potřeštěná fanynka málem vystřílela moderátory tamního rádia, v televizi proběhla ani ne dvouminutový šot, kde se moderátoři dali slyšet, že 80 % trestných činnů je spácháno s legálně drženou zbraní, noviny také nezahálí a výsledek je jediný : volání po povinných psychotestech pro držitele zbraní.

Mnozí z nových členů LEXu se ozvali a navrhovali trestní oznámení na neznámého pachatele pro šíření poplašné zprávy a jiné sankce na TV. Dovolte mi říci Vám jedno slovo – KLID !

Vezměme si to popořádku. Po excesu v Ústí je tato snaha zjevně legitimní. Tam by asi slušně provedené psychotesty mohly objevit psychicky narušenou osobnost.

To, že poslanec ČSSD (bývalý komunista) si pustí pusu na špacír a prohlásí do nebe volající blbost, to je jev tak běžný, že se divím, že se někdo diví. Po odchodu pana Koháčka z poslaneckých lavic se nenajde odpovídající odborník a v ranku ČSSD ho hledat je opravdu zbytečné. A to, že ČT je ochotna něco takového vysílat by Vás nemělo překvapit. Televize která je tzv. veřejnoprávní je na parlamentu závislá. Ať už to přizná nebo ne. A to bychom měli jako bod 1.

Bod 2 je vcelku na očích všem. V televizi, kde se mění ředitelé podle momentálního stavu počasí nebo podle čeho a kde nikdo nenese za naše peníze odpovědnost, ale kde rozhodují odboráři, tak tam se asi příliš velká kvalita nedá očekávat.

Jako bod 3 bych dal načasování. Reforma veřejných financí se dotkne každého z nás a bez vyjímky bude každého bolet. Nejsem natolik fundovaný odborník, abych posoudil jak je tato reforma smysluplná či odborně erudovaná, ale je jisté, že není přijímána v těchto oblastech ani trochu jednoznačně. A protože to není nějaká okrajová záležitost a už nyní dokázala naštvat dost lidí, je to holt problém . A ne malý a může být hůř. Takže, myslete si o mně co chcete, ale naštvat bratru půl milionu lidí nějakou takovou pitominou co prohlásil pan poslanec Kraus, to vlastně není tak špatný tah. Uvědomme si, koho vlasně naštval. Lidi příčetné a samostatně přemýšlející. No a není to dobrý tah zrovna tyto lidi aspoň na chvíli zaměstnat něčím jiným než problematickou reformou ? Já si myslím, že to vůbec není špatné a je to hodné myšlenky na pana Goebbelse. Zrovna tito lidé by mohli mít poznámky k reformě. A mohli by vadit. Ti, co jen bez rozmyslu opakují co jim kdo napovídá, ti nejsou nebezpeční. A potom - stokrát opakovaná lež…..

Ale pozor, nerad bych vylil vaničku i s nemluvnětem. Jaký mám názor na tvrzení pana poslance, že zbraně jsou určeny na zabíjení, je asi jasné. Ale na psychotesty, které se s tím dost nevinně svezly, tak tam asi nebudu s většinou souhlasit. Připadá mi to totiž, jako byste se báli, že je neuděláte. A proto proti nim brojili. Řeknu Vám pár důvodů, proč se jich nebát. Případ Ústí ukázal, že i vysloveně patologické osobnosti mohou mít legálně zbraň. A to není dobře pro nikoho z nás. Ostatní se na nás mohou koukat jako na onu fanynku – pozor cvok. A to mi vadí. A nebo co je ještě horší - na takovou fanynku můžu narazit i já nebo některý z mých blízkých – a to mi vadí ještě víc. Takže plus body pro psychotesty.

Vadí mi, že o nich mluví lidi, kteří tomu většinou nerozumí. Jejich argumenty to pouze potvrzují, že jsou zcela mimo. Opravdu bych navrhoval přečíst si ve Věstníku č.3, roč.1 a v náhradním výtisku roč.3 články od PhDr. J.Krále k tomuto tématu. Jsou zcela bez jakýchkoli emocí a natolik jasné, že jim porozumí každý – i já.

Já Vám naprosto přesně rozumím, kde je těžiště Vašich obav. Jde o to, že by se jménem zneužití zbraně proti občanovi mohlo stát něco velmi zlého. A to zneužití zákona (nebo vyhlášky) proti občanovi. Ale tomu lze zamezit tím, že by musely být splněny následující požadavky na zákon (vyhlášku) o povinném psychologickém vyšetření žadatele o zbrojní průkaz:

1) Totožné baterie vyšetřovacích testů (nestejné testy nemohou přinést stejně srovnatelné výsledky)

2) Nemožnost promítnutí negativního vztahu ke zbraním vyšetřovatele do výsledku testu

3) Úroveň nastavena tak, aby průměrný zdravý člověk prošel (není to jednoduché, ale je to navýsost potřebné)

4) Archivace vlastních testů ( nejen pro případ jakéhokoli excesu ze strany testované osoby, ale i pro případ, kdy testovaná osoba dojde k názoru, že proti ní bylo postupováno nesprávně. Takto archivované testy by nutně vedly k objektivitě)

5) Možnost odvolat se k nezávislému orgánu (možnost odvolání k opravdu nezávislému orgánu odborníků s nutností archivace testů a jejich poskytnutí odvolacímu orgánu činí takto koncipované testy objektivními.)

Pokud budou psychotesty takové ( a nevím proč by takové být neměly), pak je pouze přivítám, protože vyrazí z ruky argumenty odpůrcům zbraní. Pak již navždy (s SSSR) jde oprávněně argumentovat, že případ jaký se udál v Ústí je okrajová záležitost, které nejde zabránit v jakékoli oblasti lidského konání. A mít pokoj od stupidit ventilovaných panem Krausem.

A už slyším protiargumenty. Některé mají svou opravdickou váhu. Například je pravdou nepoměr zabitých při dopravních nehodách a zabitých se zbraní. Jenže i na to lze odpovědět. Lze těžko srovnávat něco, co bylo vyrobeno s úmyslem aby TO bylo nebezpečné a na druhé straně něco, co má přemisťovat předměty z místa na místo. Že se vozidla stala nebezpečnými předměty je pravda, ale zneužít lze vše a díky nedodržení předpisů se stane nebezpečnou i např. elektřina. Takže takto srovnávat asi není nejpřesnější – každé srovnání kulhá a tohle na obě nohy. A nebyl bych to já, abych si nerejpnul. Není pravda, že řidiči také nedělají psychotesty. Dělají ! Ti, u nichž se předpokládá nejvyšší zatížení – řidiči městské hromadné dopravy osob je musí dělat. Jak autobusáci, tak tramvajáci. A pokud jejich zaměstnavatel rozhodne, musí jimi kdykoli projít znovu. A uvědomte si, že u nich se jedná o obživu, ne o koníčka. Přesto nikdo neprotestuje, protože každý to má za užitečné. A ono to je víc než užitečné – statistiky jasně říkají, že tito řidiči jsou nejbezpečnějšími řidiči – nejméně nehod na nejvíce ujetých kilometrů. Pochopitelně ani psychotesty řidičů nemohou vyloučit nehodu, ale mohou je minimalizovat. A o to jde u zbraní také.

A na závěr pro ty, co chtěli aby LEX reagoval a dělal to či ono. Prosím , neberte to jako lenost, ale nebudeme jako LEX reagovat. Nejsme jako hysterické baby aby nás vytočila kdejaká blbina. I když je takto ventilovaná věřejně. Je potřeba reagovat na věci skutečně závažné. Pak je také váha naší reakce mnohem větší a není devalvována četností našich reakcí.

Ale pro ty, kterých se televizní pořad dotknul, mohu navrhnout jedno: reagujte sami. Copak jste něco horšího než nějaký poslanec nebo moderátor ?

Stanislav Gibson

--------------------------------------------------------------------------------

Radosti i strasti tvorby internetových stránek LEXu

V dnešní době patří internetová prezentace jakéhokoliv subjektu k naprosté samozřejmosti, bez které jako by firma/sdružení nebo instituce ani neexistovala.

Internetová prezentace patří k nejrychleji a nejsnadněji dosažitelnému druhu informace. Proto sdružení LEX nedlouho po svém vzniku v roce 1998, ve spolupráci s profesionálním grafikem, rozhodlo vytvořit vlastní internetové stránky zaměřené na ochranu práv majitelů zbraní. Tím jsme se zařadili mezi nemnoho těch, kteří měli v té době stránky se “zbraňovou“ tématikou. Bohužel komunikace s webmasterem vázla a po čtyřech letech byla ukončena s výsledkem 758 slovy sedmsetpadesátosm návštěv.

Poté vedení LEXu rozhodlo, že svěří tvorbu nové internetové prezentace mě. Protože nejsem žádný programátor, grafik ani rozený hacker, byl to pro mě dost oříšek. Napřed jsem se snažil inspirovat stránkami podobných sdružení ve světě, poté jsem si obstaral alespoň freewarový Frontpage express. V tom jsem vytvořil novou “předzkušební“ verzi, ale stále to nebylo ono. Pak mi došlo, že tématika týkající se “jenom“ ochrany práv majitelů zbraní nikoho nenadchne. Jakmile jsem si legálně (na firmu) pořídil Frotpage Proffesional 2000, mohl jsem se pustit do “odvážnějších“ verzí.

Finální verzi jsem vypustil v březnu 2002 na adrese http://home.tiscali.cz/sdruzenilex (už nefunguje) a od toho okamžiku to všechno začalo.

Na ostrou verzi jsem „přibalil“ i kolonky jako aktuality, střelecké soutěže, odkazy, které zajistily zvyšující se návštěvnost. Současně s růstem počtu připojených se začaly objevovat chyby, od těch nepodstatných až po zásadní. Hlavní výtkou zpočátku bylo, že nefungují diskuse, protože povozovatel tuto službu nepodporoval. Dále přibyly výtky typu – jak to, že tam není tohle a tohle, chybí tam obrázky, špatné pozadí, nevhodná velikost rámů, apod.

Protože mě zajímají názory veřejnosti snažil jsem se na ně operativně reagovat. O faktické kvalitě se za celou dobu mnou spravovaných stránek se nevyskytla za celou dobu jediná výtka, kdežto těch grafických a praktických byla celá řada.

Jak jsem řekl na začátku, nejsem programátor a mám rád Frontpage, protože pro nás blbý to nejvíce připomíná Word.

Kritika, kterou měli návštěvníci k předchozí verzi stránek byla z 99% oprávněná, ALE nikdo za celou dobu neřekl – podívej se, když to neumíš, udělej to takhle. Bohužel se mi stávalo, že někdo chtěl něco uveřejnit (např. nějaký zajímavý článek ze zahraničí), ale již se neobtěžoval napsat mi, kde ho mám hledat – já to chci a ty se starej.

Velice rád každému vyhovím, ale pokud někdo něco chce, musí říci přesně co.

Po zhodnocení všech pozitiv a negativ jsme se rozhodli vytvořit další verzi zbavenou všech předchozích neduhů.

V lednu 2003 jsme založili novou doménu www.gunlex.cz a dohodli jsme spolupráci s jedním internetovým studiem, ale když se po čtyřech měsících nic nedělo, převzal jsem správcování opět tvrdě do rukou. Vytvořil jsem současnou podobu stránek, která je zbavená 90% všech předchozích neduhů a je pozitivně hodnocena většinou návštěvníků. Občas sice vypadávají diskuse, ale to je věcí správce serveru.

Chtěl bych říci všem, kteří chtějí kritizovat mnou vytvořené stránky, že neodmítám, ale naopak chci slyšet vaše názory, neboť jen podle nich mohu zlepšovat kvalitu. Ale chci zároveň slyšet konstruktivní kritiku – pokud mi někdo sdělí v čem konkrétně je chyba v zápětí jsem schopen ji odstranit. Pokud mi nějaký člověk řekne, že TO všechno stojí za prd, tak s tím věru mnoho nenadělám (naštěstí takoví byli pouze tři za celou dobu mého správcovství).

Ještě bych měl jednu připomínku, pokud mi někdo z vás řekne, že grafická úprava je úděsná, má samozřejmě pravdu, ale nesmí zapomenout, že TO dělám ve volném čase, zadarmo a se softwarovým vybavením, které mám k dispozici. Hodlám se také propracovat k dokonalosti, ale jako neprogramátorovi se skromným vybavením to holt bude trvat trošičku déle.

Trocha statistiky na dobrou noc:

rok adresa počet návštěv

1998 – únor 2002 http://lexassoc.8m.com 758

III. 2002 – IV. 2003 http://home.tiscali.cz/sdruzenilex 38597

květen 2003 www.gunlex.cz 20358

červen 2003 www.gunlex.cz 20456

Snad to nebude vypadat jako samochvála, ale přece jenom si nevedu nejhůř, když počet návštěv za roky 1998-2002 jsou stejné jako počet návštěv na gunlexu za den.

Závěrem bych chtěl poděkovat panu Bardonovi ze Střeleckých novin, TRAXovi, JARDAXovi, IVOSCovi, MIROVI a dalším, kteří svojí konstruktivní kritikou a faktickou pomocí pomohli vychytat většinu chyb při rozjíždění GUNLEXu.

Tomáš Trávníček,