LEX logo

Krátké zprávy

4. únor 2016

Pod záminkou boje proti terorismu po loňských listopadových útocích v Paříži představila Evropská komise (EK) návrh na zpřísnění unijní směrnice o nabývání a držení zbraní, který však ve skutečnosti místo na teroristy míří na legální držitele zbraní. Pokud by byl schválen v současné podobě, jeho zavedení do praxe by vyžadovalo miliardové náklady, způsobilo by nadměrnou byrokracii a myslivcům by v praxi přineslo například zákaz většiny poloautomatických loveckých zbraní, zkrácení platnosti zbrojního průkazu z deseti na pět let, nutnost mít zbrojní průkaz i v případě vlastnictví znehodnocených zbraní, vzduchovek a neškodných maket (na vše by se samozřejmě vedla evidence) či znemožnění vlastnictví zbraně studentům středních lesnických škol, kteří ještě nedosáhli 18 let.

Takové snahy jednoznačně odmítla naše odborná veřejnost a poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky na parlamentním semináři „Omezování držení zbraní“ uspořádaném 14. ledna t. r. v Praze.

číst dále...
15. leden 2016

Koncem loňského roku jsme se opětovně stali svědky legislativní bouře v oblasti držení zbraní, a to nejen v České republice, ale i v dalších státech Evropy a v celé Evropské unii. Pro nás myslivce, držitele zbrojního průkazu, vlastníky zbraní a střeliva, to není dobrá zpráva, neboť tato nikým z nás nevyvolaná smršť již dopadá i na naše práva a povinnosti v podobě uvažované změny zákona č. 119/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

číst dále...
13. leden 2016

O návrhu Evropské komise zakázat většinu samonabíjecích zbraní a  postihovat i občany, kteří mají na půdě vzduchovku po dědečkovi, se toho napsalo už dost. Přesto si mnoho novinářů i samotných europoslanců pořád myslí, že Návrh COM2015(750), jak se onen zákaz jmenuje, je ve skutečnosti neškodný, skoro nic nezakazuje a naopak zachrání Evropu před zločinci.

číst dále...
16. prosinec 2015

Zřejmě jste již zaregistrovali, že Výbor pro evropské záležitosti Parlamentu České republiky před dvěma týdny odhlasoval usnesení, které odmítá zásahy do našeho systému držení legálních zbraní a doporučuje premiérovi (a tím i celé vládě) zaujmout vůči Směrnici negativní stanovisko. Návrh usnesení ve VEZ podal a odargumentoval poslanec Roman Váňa, který právo na držení zbraní pro slušné lidi obhajuje již dlouhou dobu.

číst dále...
4. prosinec 2015

Zdálo by se, že poslední zákeřné odzbrojení občanů vychází z EU – ale to je jen částečná pravda. EU, resp. EK v tomto pilně následuje "doporučení nezávislých odborníků" - přičemž 100% těchto "nestranných odborníků" pochází ze dvou velmi uznávaných neziskových organizací, které jsou ve své oddanosti zákazům zbraní tak fanatické, že chtějí odzbrojit i oběti Islámského Státu. Zde se jim podíváme na zoubek.

číst dále...
30. listopad 2015

Zpracované možné pozitivní a negativní dopady návrhu Evropské komise ohledně novely Směrnice 2008/51/ES o nabývání a držení střelných zbraní.

číst dále...

Buď bojuj, nebo pros nepřítele.

Publilius Syrus

Monitoring médií

  • 05.12.2015 (Ne)omezení zbraní
  • 04.12.2015 EU chce v rámci boje proti terorismu zpřísnit dohled nad střelnými zbraněmi
  • 03.12.2015 Rozhovor s ministrem vnitra Milanem Chovancem
  • 21.11.2015 Rozhovor se senátorem Františkem Bublanem
  • 10.11.2015 Komu sebrat revolver
Přístupné pouze registrovaným uživatelům
[službu poskytuje Anopress IT, a.s.]

Střelecký slovník

Jednohlavňová brokovnice.