LEX logo

Střelci, majitelé zbraní a lidé se zdravým úsudkem

jistě jste zaregistrovali snahu Evropské komise prosadit v reakci na teroristické útoky v Paříži novelizaci Směrnice o nabývání a držení střelných zbraní, která by přinesla závažné následky nám všem.

  • A – sběratelé: veškeré soukromé držení zbraní kat. A má být zakázáno, včetně znehodnocených. Tedy například i „zavařenky“ nebo delaborovaná munice.
  • B – sportovní střelci: mezi zakázané zbraně mají být přidány i „samonabíjecí zbraně připomínající vzhledem samočinné zbraně“, byl by tedy konec disciplín typu „útočná puška“, protože by byly zakázány i civilní samonabíjecí verze armádních zbraní.
  • C – myslivci: není jisté, jak by se posuzovala podobnost samonabíjecí zbraně k automatické – možná by se zákaz dotknul jen přepažbených samonabíjecích SA-58 používaných při naháňkách, možná by pod něj spadla například i oblíbená samonabíjecí kulovnice Browning BAR, protože ta také nezapře příbuznost se svou vojenskou předlohou – univerzálním kulometem stejného jména.
  • D – výkon povolání: zákaz pistolí, které mají automatické verze, by se samozřejmě vztahoval i na strážníky a bezpečnostní služby, protože podle Směrnice jediný, kdo takové zbraně bude smět vlastnit, je stát.
  • E – sebeobrana: výše zmíněný problém se zákazem samonabíjecích pistolí, které mají samočinnou verzi, jistě nemusím znovu opisovat. Kromě toho by byly zakázány i samonabíjecí zbraně typu PDW, určené k obraně obydlí.

Mezi další následky Směrnice by patřilo

  • Likvidace výroby vojenských ručních zbraní – Směrnice sice obsahuje výjimku pro stát, ale Komisi evidentně nedošlo, že armády si ty zbraně samy nevyrábějí
  • Obrovské škody na kulturní hodnotě historických zbraní – státem uznaná muzea by měla dovoleno vlastnit zbraně kat. A, ale musela by je nechat znehodnotit – např. zbraně československých parašutistů, kteří provedli atentát na Heydricha
  • Směrnice nově řadí do kategorie C (zbraně podléhající registraci) i repliky zbraní, registraci i airsoftové zbraně, ale i dětské kapslovky či zapalovače se vzhledem zbraní

Chcete pomoci?

Přílohy:
SouborPopis#Velikost
Stáhnout tento soubor (LEX_letakpetice.pdf)Leták petice  452 kB