LEX logo

Všechny příznivce westernu spojuje záliba ve střelbě ze zbraní divokého Západu a všechno co s nimi souvisí. Jsou mezi námi sběratelé zbraní a nábojů, jejich znalci a odborníci, výborní střelci i lidé, pro které je western hlavně zábavou.

Trochu historie

V roce 1998 skupinka nadšenců okolo našeho kamaráda, již zesnulého Romana Horešovského, založila Asociaci westernových střelců (registrace na MV ČR 13. 8. 1998), jako zájmové sdružení osob zabývajících se dobou divokého Západu, sběratelstvím a střelbou z historických zbraní severní Ameriky druhé poloviny 19. století.

Postupem času přibývalo nových členů a během pěti let se původní skupinka rozrostla na téměř 300 členů z celé České republiky. Původní sdružení, ve kterém se všichni znali a věci řešili neformálně se změnilo na velkou organizaci s pevnými pravidly a respektovanou strukturou.

Současnost

Všechny členy Asociace westernových střelců spojuje záliba ve střelbě ze zbraní divokého Západu a všechno co s nimi souvisí. Jsou mezi námi sběratelé zbraní a nábojů, jejich znalci a odborníci, výborní střelci i lidé, pro které je western hlavně zábavou. Mezi svými členy preferujeme ducha přátelství a férové soutěživosti v různých střeleckých disciplínách. Ročně pořádáme 16 až 18 závodů na střelnicích po celé České republice. Závody jsou velmi různorodé, na své si přijdou bleskoví pistolníci i poziční střelci na dlouhé vzdálenosti. Jednotlivé disciplíny napodobují situace, ke kterým na divokém Západě docházelo - souboj, přestřelka, obrana srubu, lov a podobně. Při závodech si každý najde příležitost k posezení a zábavě. Již to, že se naši členové schází při různých příležitostech, předávají informace a burzují své znalosti zvyšují úroveň tohoto druhu střeleckého sportu.

AWS pro své členy zajišťuje slevu na startovném při závodech pořádaných asociací, členové jsou pojištěni proti škodám na zdraví a majetku, ke kterým při závodech může dojít.

Cíle našeho snažení

Kromě poslání oslovovat a sdružovat lidi stejně "postižené" divokým Západem a pořádat pro ně střelecké závody, je naším cílem hájit zájmy této skupiny a jednat jejím jménem s příslušnými orgány státní správy a samospráv.

Rádi přivítáme další westernové nadšence, nechceme však být masovou organizací s pouze formálními členy, proto zveme do našeho společenství skutečné příznivce historických zbraní divokého Západu.

Odkaz na Asociaci westernové střelby - www.awsczech.cz