Praktický přístup pro úpravu toho, co už máte, na to co, doufejme, nebudete nikdy potřebovat.
Dave Spaulding
I když je dnes snadné koupit zbraň speciálně navrženou pro ochranu domu, může být stejně tak jednoduché změnit dlouhou nebo krátkou zbraň, kterou jste zdědili nebo koupili pro jiný účel, na patřičně zastrašující nástroj k ochraně obydlí. Úpravy zbraně nemusí být nákladné ani obtížné, a v některých případech nemusí být ani trvalé, což umožňuje zbraň rychle navrátit do původního stavu pro původní účel.
Projdeme si po jednom jednotlivé typy zbraní a pro každou najdeme několik možností vylepšení pro ochranu obydlí.
Brokovnice je možná nejběžnější zbraň pro ochranu obydlí - určitě je to jedna z nejběžnějších zbraní, ke které můžete přijít skrze dědictví nebo jako dárek od člena rodiny. Ovšem jakmile je v domě, mnozí si řeknou, že na ochranu obydlí stačí tak, jak je, a zapomenou na ni.
První věc, o které stojí za to popřemýšlet, je hlaveň. Brokové hlavně mají běžně 65 cm i víc, a taková délka může být na překážku při "vyjednávání" v úzké chodbě nebo na strmém schodišti. Pamatujte, že pokud vás hlaveň předchází při vcházení do místnosti nebo při pohybu okolo rohu, může vám vetřelec zbraň snadno sebrat.
Je tedy rozumné mít kratší hlaveň, a nabízejí se zde dvě možnosti. Jedna je nechat kvalifikovaného zbrojíře zkrátit hlaveň na menší, ale legální (18 palců) délku (pozn. překl.: 18 palců je minimální povolená délka hlavně v USA, u nás limit není). Nezkoušejte to sami pilkou na železo ani ničím podobným; zkrácení hlavně není pouhé uříznutí. Ústí hlavně je poslední místo kontaktu se střelou, a nerovný povrch může ovlivnit plastikový chránič broků při jeho výletu z hlavně. To může zbortit obraz zásahu a negativně ovlivnit přesnost.
Druhá možnost, lákavá hlavně pro majitele pumpovacích brokovnic či automatů, je koupit náhradní hlaveň. Dají se koupit pro většinu moderních brokovnic a snadno se vyměňují. Tímto způsobem můžete mít svou brokovnici neustále připravenu pro obranu obydlí a přitom ji během minuty nebo dvou proměnit zpátky na loveckou zbraň.
Jsem přesvědčen, že zkrácená dvojka legální délky s kouskem Weaverovy montáže u ústí hlavně by byla dobrá zbraň pro ochranu obydlí. Přidání kousku montáže - na jakoukoli brokovnici, nejen na dvojku - je dobrý nápad, protože umožňuje montáž svítilny. Kousek Weaverovy montáže stojí jen pár dolarů a nenarušuje vzhled zbraně. Pokud se rozhodnete pro tuto modifikaci, pojistěte se a připevněte montáž několika šrouby a lepidlem, ne pouze lepidlem, jinak nevydrží opakovanou střelbu.
Během pár letjsem viděl mnoho lidí vybavovat brokovnice pro ochranu obydlí skládacími opěrkami nebo samostatnými pistolovými pažbičkami. Nemám nic proti skládacím opěrkám (pokud jsou vysunuté, aby pomáhaly kontrolovat zbraň), ale s pistolovými pažbičkami nemám dobré zkušenosti. Pistolové pažbičky přenášejí veškerý pocit ze zpětného rázu do střílející ruky a předloktí a střílení s nimi je prostě za trest.
Pamatujte, nejúčinnější zbraň pro ochranu obydlí je ta, se kterou cvičíte, a snížení zpětného rázu vám umožní se zbraní víc střílet. Pažby s botkami snižujícími zpětný ráz jsou skvělé, pokud neovlivňují spolehlivou funkci samotné zbraně. Nové gelové protinárazové polštářky, které jsou k dostání u mnoha výrobců, jsou také výborné na snížení pocitu zpětného rázu.
Jsem přesvědčen, že brokovnice pro ochranu obydlí by měla mít nějaká mířidla kromě prosté mušky a plošiny. I když mnozí přeborníci používají dioptrická mířidla - sám je na některých svých brokovnicích mám - nemyslím si, že by na zbrani pro ochranu obydlí byly nepostradatelné, protože všechno, co potřebujete, je záměrný bod pro ujištění, že hlaveň míří na cíl. Mám v oblibě světlovodné mušky, které se připínají na hlaveň. Zjistil jsem, že při rychlém zamíření opravdu hodně pomáhají. Nefungují sice v úplné tmě, ale pokud je tak tma, že nedokážete identifikovat cíl, neměli byste střílet.
Brokovnice jsou nechvalně známé tím, že jsou mlsné na střelivo, a je důležité vědět, kam zbraň posílá svou dávku olova. Jakmile úpravy na zbrani dokončíte ke své spokojenosti, vezměte ji na střelnici a vystřílejte několik různých typů nábojů, dokud nenajdete to krytí nebo přesnost, jakou hledáte. Také takto zjistíte, kam vaše zbraň nese.
Krátké zbraně jsou kompaktní a jejich účinnost je na velmi krátké vzdálenosti značná. Poněvadž moje žena nestřílí zas až tak ráda, je naše společná zbraň pro ochranu obydlí revolver Smith&Wesson Model 940 v ráži 9mm. Vybral jsem si jej, protože se nabíjí klipy, se kterými se mně i ženě zachází snadněji než s rychlonabíječi; nevyžaduje tolik síly v ruce a paži, kolik potřebuje poloautomat k natažení závěru; a moje žena z něj umí poměrně slušně střílet.
Ale i na zbrani, která splňovala všechny tyto požadavky, jsem považoval za nutné provést úpravu, aby zbraň byla efektivnější. Tato úprava bylo přidání laseru - konkrétně typu Crimson Trace LaserGrips.
Jak jsem již napsal, moje žena zas tak často nestřílí, ale občas cvičí nasucho, a tady přijdou mířidla Crimson Trace Grip k užitku. Přinutilo ji to pracovat na kontrole spouštění, dokud si jej neosvojila. Také jsem ji nechal několikrát "vyčistit" celý dům, a tato cvičení jí dodala sebedůvěru.
Zařízení Crimson Trace je u některých zbraní v soupravě, ale také se dá dokoupit pro široké spektrum revolverů a pistolí. Nastavitelný paprsek napájený dvěma bateriemi do hodinek vychází z pravé strany pažby.
U pistolí jsou i jiné možnosti. Pro ty, kdo nechtějí měnit střenky, nabízí Laser Max mířidla, která se umísťují do závěru místo vodící tyčky. Jsou z výroby přednastavená, ale lze je doladit, je-li toho třeba. Stejně jako Crimson Trace, ani mířidla Laser Max nevyžadují instalaci zbrojířem; stačí se pouze ujistit, že jste tomu věnovali patřičnou pozornost a řídili se návodem.
Pokud jste minuli minulé číslo, popisovali jsme v něm upevnění svítilen na zbrani a jejich použití pro ochranu obydlí (překlad tohoto článku zde byl zveřejněn dříve, pozn. překl.) Pokud má Vaše zbraň montáž, rozhodně pouvažujte o přidání svítilny. Pokud chcete nejlepší z obojího, popřemýšlejte o kombinaci laser/bílé světlo, nabízené firmami jako například Streamlight.
Pokud o laser nestojíte, určitě byste se měli podívat na mířidla na své zbrani. Černá mířidla - běžná na mnoha krátkých zbraních, zejména starších - jsou dobrá pro sušení nebo střelnici, ale když jde do tuhého a vy potřebujete rychle zaměřit pachatele, není nad výrazně viditelná mířidla.
Výměna mířidel není těžká ani obzvlášť nákladná. Ani není těžké nalézt možnosti, z nichž s můžete vybírat. Všichni hlavní výrobci krátkých zbraní nabízejí tritiová mířidla; tritium ve tmě svítí a nevyžaduje žádné "nabíjení" ze světelného zdroje. Je také několik výrobců doplňků, kteří nabízejí některé skutečně inovativní systémy mířidel. Dawson Precision a Ameri-Glo kromě mířidel Truglo a Hi-Viz také prodávají světlovodné mušky. Tritiová noční mířidla vyřábí Trijicon, Meprolight, Truglo, Heinie Specialty, Unertl Optics, XS Sights a Novak Custom. Většinu z nich nemusí instalovat zbrojíř.
Mířidla na mém Glocku 19 - zbrani, kterou mám na nošení a na ochranu obydlí - mají kombinaci mušky Truglo TFO a tritiového hledí Meprolight. Muška je kombinací světlovodné a tritiové mušky, která svítí ve dne i v noci a přivrácenou stranu má nabarvenu svítivě oranžovou, takže se dá rychle najít i z různých úhlů (včetně shora, když není čas zvedat zbraň do úrovně očí). Hledí Meprolight má dvě oranžové tečky na méně jasném zeleném podkladu. Tento systém funguje při každém osvětlení, což je důležité právě při ochraně obydlí, kde se osvětlení může rychle měnit.
Jedna z důležitých věcí, které je třeba u krátkých zbraní brát v úvahu, je že pokud Vám zbraň nesedne, nikdy nebudete schopni s ní střílet tak, abyste plně využili její potenciál. Klasický případ: Můj Glock. Glock údajně důkladně zkoumal, jaký úhel pažby vyhovuje většině lidí, ale já zjevně nejsem "většina lidí"; zbraň mi nese moc vysoko. Nechal jsem Bowie Tactical Concepts (www.bowietacticalconcepts.com), aby odřízli zadní díl a zeštíhlili pažbu, takže zbraň vypadá spíš jako SIG 228/HK USP Compact. Takto mi zbraň v ruce líp sedí a míří, což je něco, co je pro pistoli pro boj na krátkou vzdálenost nezbytné.
I když úprava pažby na glocku vypadá obtížně, ve skutečnosti obtížná není, a zvládne ji každý schopný místní zbrojíř. Pokud se vám to zdá příliš pracné, jiná možnost je vyměnit pažbu za jinou.
Během let jsem našel několik revolverů, starších i novějších, jejichž pažby skutečně dokonale padnou do dlaně. Pachmayr byla první firma, která uvedla náhradní pryžové pažby pro různé typy revolverů, a já se jich držím dodnes, protože nemám rád pažby s drážkami pro prsty, jako jsou na pažbách od jiných výrobců. Chci mít prsty tam, kde je chci mít - nemám rád pažby, které mi pro ně určují místo.
Pro zbraně jako Glock nebo HK jsou k dostání gumové převleky na pažby, které pažbě dávají "lepivý" povrch, od Michael´s z Oregonu, od Pachmayra a Hogue Grips. Pro pistole, které mají na pažbě boční panely nabízejí tito výrobci i výměnné gumové panely.
Pušky bohužel k ochraně domu nejsou příliš vhodné, a používat k tomuto účelu výkonnou loveckou pušku s odsuvným závěrem bych nikomu nedoporučoval. Karabina ovládaná pákou, stavěná na náboje ráže .357 Magnum nebo .44 Magnum už je lepší, pokud nepoužijete náboje tak výkonné, aby prošly některou z vnitřních zdí. Možnosti při úpravě takových pušek však bohužel spočívají maximálně ve výměně mířidel nebo přidání montáže pro světlo.
Pušky typu AR-15 jsou v pohodě, pokud nemají příliš dlouhou hlaveň a jsou vybaveny tritiovými mířidly, jako jsou ty od XS Sights. Tato mířidla vytvářejí svislou zelenou čáru, která je dobře vidět i v měnícím se osvětlení.
Není možné vypsat všechny možnosti úprav zbraní pro ochranu obydlí, ale doufám, že jsem Vám aspoň poskytl nějaké užitečné nasměrování. Musím znovu zdůraznit, že v první řadě byste měli věnovat nějaký čas sebevzdělávání ohledně osobní obrany a připravenosti, pouvažovat o rozvržení vašeho obydlí a povaze nebezpečí, kterému byste v něm mohli čelit, a pak teprve se rozhodnout, jaké úpravy na své zbrani uděláte.
Zdroj: Guns&Ammo, http://www.gunsandammomag.com/new_products/cdefense_081706/index.html