LEX logo

Tento článek si prosím přečtěte pozorně !!! 

Vážení přátelé,

už  zase na stole leží novelizace zbrojního zákona. Měli jste možnost se s ní seznámit na našich stránkách. Je to vlastně ta novelizace, kterou jsme připomínkovali, takže pro majitele zbraní nedochází k nějakým zásadním změnám. Jenže, upřímně řečeno, čekali jsme asi něco jiného. Zvláště od pravicové vlády. Jenže pravicová myšlenka, že stát má občanovi pomáhat a co nejméně překážet, se někam vytratila.   

Čekali jsme snížení papírování, méně byrokracie, méně zásahů státu a místo toho jsme dostali falešná tvrzení o boji proti terorizmu (nepochybně nutnému, ale tímto zákonem zcela nepostižitelnému), zvýšení pokut, byrokracie, zmatku , možnosti svévolného výkladu zákona a podmínek pro podnikatele v tomto oboru přímo likvidačních. A to nemluvím o tom, že se jedná o novelizaci vlastně nadbytečnou.

Na těchto stránkách jste měli možnost se seznámit s novou direktivou EU č. 28/11. Tato směrnice se musí do národních legislativ zapracovat do dvou let. Když porovnáte obě právní úpravy, lehce zjistíte, že novelizace není v souladu se směrnicí EU, která je jí nadřazená. Takže se bude muset znovu novelizovat. Potom mi však uniká smysl této novelizace a nedá mi to, abych nepřipomněl a nezamyslel se nad genezí této novelizace.

Panem Koháčkem jsme byli seznámeni s tím, že tato novelizace není v legislativním plánu vlády. Aspoň pro mne je pan Koháček velmi důvěryhodná osoba a svého času to byl jediný poslanec, kterému se dalo beze zbytku věřit. Věřím mu stále, bohužel už není poslancem. Pak mi ovšem z této informace vyplývá několik zajímavých skutečností.

Jestliže tato novelizace nebyla v legislativním plánu, tak jí někdo musel připravit o své vůli. To ovšem navozuje otázku – proč ? Další možnost je ta, že už připravená byla a pouze jí někdo vytáhl ze šuplíku. To je ovšem také zvláštní, protože by pak ministr vnitra za ODS prosazoval zákony z pera ČSSD. A v dnešní konstelaci je to o to podivnější, že by se vystavoval s velkou pravděpodobností být za hlupáka. Stačí k tomu málo – opoziční poslanec, který zná směrnici EU. Novelizace, která není harmonická se směrnicí EU by ministrovi vnitra velkou slávu před parlamentem nepřinesla.

Potom je tu ještě jedna hypotetická možnost. Přiznávám, trochu divoká. Jenže já už za těch deset let Lexu zažil mnohé a začínám být velmi nedůvěřivý. Nikdo si není jistý životem a majetkem, pokud zasedá vláda a parlament. O co by šlo ?

Některé režimy, které se navenek tváří demokraticky, ale doma se zbraní v rukou občanů bojí, nechtějí zbraně, ale také nechtějí přijít o svůj demokratický make – up. Zbraně tedy nezakážou, ale jejich dosažitelnost takřka znemožní byrokratickou mašinérií a vytvářením nesplnitelných finančních podmínek. Chceš vlastnit zbraň ? Tak půl roku běhej po úřadech a pak za licenci zaplať třeba 100 000 Kč.-. A za rok znovu. A je hotovo. Tak byrokracii už jsme nastartovali a první krok k finanční likvidaci tvoří drakonické pokuty. Zbrojní průkaz máš, ale zapomněl sis doma technický průkaz ? Fajn – 5 000,- Kč. pokuty. Upadla ti cedulka, že jsi správcem střelnice ? 50 000 ,- Kč. pokuta. Mimochodem, tato cedulka je takový poloviční poukaz do rakve. Když někdo přijde na střelnici ukrást zbraň, pak je tahle cedulka jak namalovaný terč. To aby lump přesně věděl koho zlikvidovat. A že by se to nestalo prvně, takových případů už bylo dost. Takže už možná slyším trávu růst, ale i tyto souvislosti mě napadají s návrhem této novelizace.

Teď ale proč se na vás obracím. Protože se nechceme smířit s tímto stavem, sejdeme se se zástupci stejně smýšlejících organizací. Každý tam řekne své negativní poznatky z této novelizace a dáme to nějaké rozumné podoby, se kterou pak seznámíme zpravodaje tohoto návrhu zákona. Je to pan poslanec Tomáš Kladívko a schůzka už je s přispěním pana Koháčka naplánovaná. Politická realita je taková, že koaliční poslanci asi tuto novelizaci propustí do druhého čtení. Je to vládní návrh a není to něco, na čem by vznikla třenice mezi koalicí.

Jak ale návrh bude vypadat, to bude i naše věc. Tedy i vaše. Upřímně vás prosím, podívejte se na to ještě jednou a své připomínky mi pošlete co nejrychleji na mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Víc hlav víc ví a jde nám o naší věc. Děkuji.

S. Gibson

Další články