Zamyšlení nad značkami přeškrtnutých pistolek na vstupech zejména do některých peněžních ústavů
Když jdete do finančního ústavu (bank apod.), tak ve značném počtu případů buď nesete dovnitř, nebo ponesete ven, nějaký finanční produkt – často peníze.
Pokud jste majitelem legální zbraně pro sebeobranu a nosíte jí, potom zvláště v těchto případech bude na místě ji mít u sebe.
Z toho důvodu, abyste mohli svůj finanční majetek eventuálně chránit.
Pokud potom s penězi chcete dovnitř a přijdete před vchod do finančního ústavu, zjistíte, že někde na dveřích je mj. značka přeškrtnuté pistolky, vyjadřující přání (a vlastně zákaz), aby se dovnitř nevstupovalo se zbraní.
Můžete si vybrat z několika možností:
A) Jako slušný člověk respektujicí přání pána domu, respektovat zákaz, vrátit se zpět. Zbraň, která má sloužit pro eventuální sebeobranu i Vašeho majetku (a tedy i peněz) nechat správně doma. Spoléhat na motlitbu, že Vás v případě potřeby ochrání vyšší moc, protože Vy jste od této chvíle bezbranný autsajdr.
B) Svoji zbraň pro sebeobrannu odložit do odpadkového koše před peněžní ústav, nebo zvenčí pověsit na kliku od vstupních dveří. Jít si vyřídit finanční záležitosti dovnitř. Při odchodu vyzvednout svoji zbraň z koše, nebo kliky u vstupních dveří (tedy pokud ji mezi tím neodnesl někdo jako suvenír, nebo technické služby právě nevyvážely odpad z košů), a pokračovat dále.
C) Uschovat svoji zbraň proti potvrzení o převzetí zbraně v trezoru ochranky u vchodu do finančního úřadu (jako je to například při vstupu do budovy soudu), a při odchodu si ji opět vyzvednout
Zachovat se jako neslušný člověk, přeškrtnutou pistolku nerespektovat. Jít dovnitř i se zbraní vyřídit své záležitosti.
Možnost A je vhodná pro milovníky adrenalinových sportů a nekontrolovatelného rizika.
Možnost B je ironie odporující naprosto platnému zbrojnímu zákonu.
Možnost C zatím nebyla nikde k vidění.
Takže patrně zvolíte možnost D – protože proč jste si jinak zbraň pro sebeobranu pořizovali. Stanete se tak neslušným člověkem proti svému zásadnímu přesvědčení.
Když o věci uvažujete dál, napadne Vás třeba i to, že pokud se rozhodne někdo peněžní ústav (jako už mnohokrát) např. vyloupit se zbraní v ruce, patrně tedy nebude brát (jako už mnohokrát nebral) na vědomí cedulku s přeškrtnutou pistolkou. A to ani v případě, že by těmito cedulkami byly otapetovány celé dveře.
Položíte si otázky:
- k čemu tedy cedulka s přeškrtnutou pistolkou je opravdu dobrá
- snad k tomu, aby se ze slušných lidí stávali neslušní ?
Nechápete.
Člen LEXu 00240
Členské záležitosti
Přibližně tři čtvrtiny členů nám nesdělilo, že by měli přístup na internet a proto jim byl Věstník zasílán v papírové podobě. V minulém čísle jsme však avizovali, že Věstník napříště dostane jen ten, kdo bude mít do uzávěrky tohoto čísla zaplacené letošní členské příspěvky. Zaplatila je však pouhá čtvrtina. No, abych pravdu řekla, jsem z toho docela smutná a to i přes to, že mi tím ubyla spousta práce. Vyplývá z toho totiž, že ¾ členů na LEXu a členství v něm nejspíš vůbec nezáleží. Ale třeba si to ještě někteří rozmyslí a zaplatí. Ovšem do té doby žádný Věstník neobdrží – přece jim ho nebudem posílat za peníze těch ostatních
Z vlastní zkušenosti vím, že vyplňování nejrůznějších kolonek a rubrik všelijakých formulářů či složenek není nic jednoduchého. Ovšem variabilní symbol platby je údaj velice důležitý. Při platbě členských příspěvků je jím Vaše členské číslo a umožňuje mi Vaši platbu identifikovat a přiřadit. Chybí – li, musím platbu přiřazovat podle jména, což v praxi znamená procházet seznam jméno po jménu, stránku po stránce. Někdy mi (při troše smůly) trvá přiřazení jedné platby 10 – 15 minut. Pokud peníze posílá Vaše manželka, je to ještě obtížnější.
Jenže jak přiřadit platbu odeslanou JOSPÍ FLÄËC, nebo 1VK*1 KUČEÍA, kdyby na ní nebylo členské číslo ? A což teprve ** JIRI ? Jsem pojišťovák a ne slečna Marplová či jasnovidka, takže platba pana ** Jiřího zůstala neidentifikovaná.
Členské číslo používejte i při jiné komunikaci.. Třeba když mi sdělujete, že máte přístup na internet. Je hezké, že chcete LEXu šetřit peníze. Za sebe prosím, abyste šetřili i mě a můj čas. Nedávno mi došlo právě toto oznámení od doktora Stýce. Bez členského čísla. Snad pětkrát jsem pročetla celý seznam členů, marně. Možná jsem slepá, možná nevidím, ale nikoho toho jména mezi členy nemáme. Přes ½ hodiny jsem tak strávila činností zhola zbytečnou. Proč ? Práce smysluplná mi nevadí ale mrhání časem je věcí co už nehodlám dělat a jakkoli jsem osoba klidná, měla jsem v tu chvíli chuť popadnou psací stroj a další symboly své funkce, vyhodit je z okna na dvůr a na celý ten úřad se vykašlat. Doufám, že už nikdy nebudu vystavena podobnému pokušení. Třeba bych podlehla......
Děkuji.
L. Potůčková
Začínáme s EPP
EPP neboli Evropský Policejní Parkur se střílí na jeden pevný papírový terč. Poznáte ho snadno na první pohled: tmavá silueta padoucha se zbraní v ruce a vedle jeho hlavy je na každé straně černobílý kroužek s vyznačenými bodovými hodnotami (4 a střed 5 bodů). Závod se střílí na 50 ran z různých vzdáleností po 5 nebo 5+5 ranách s tím, že se 40 ran střílí na figuru a posledních 5+5 na kroužky. Střílet lze běžnou pistolí nebo revolverem ráže 9 (tedy 9 mm. PARA, Br, Makarov, .38 Spec., .357 Mag. nebo .357 SIG) s délkou hlavně do 4“ a s pevnými miřidly. Rozsáhlejší sportovní úpravy (přidaný kompenzátor, závaží a pod.) nejsou povoleny. K pistoli potřebujete 2 zásobníky, k revolveru rychlonabíječ. Pouzdro na zbraň musí zakrývat spoušť a nejsou povolena pouzdra podpažní. Pouzdro na opasku může však být zavěšeno “proklatě nízko“ a k noze upevněno třeba řemínkem. Specifickou součástí výstroje pro EPP je kapsa. Musí být pevně spojena s libovolným kusem oděvu (takže žádná ledvinka, váček na opasku a pod.). Kapsa musí být dostatečně prostorná, aby se do ní vešlo 50 nábojů Vaší ráže, náboje z ní nevypadávaly ale šly z ní snadno vyndat. Měla by být na straně ruky, která bude s náboji manipulovat. Nejoblíbenější jsou kapsy na stehně – na kalhotách na vnější straně ale není to pravidlo. Vaší invenci se meze nekladou
Průběh závodu.
Závodník si do kapsy připraví 50 nábojů a na povel se postaví na palebnou čáru 7 m. od terčů. Na další povel si připraví do zásobníků 5+5 nábojů a na povel „Nabíjet“ zásobník vloží do zbraně. Nábojová komora zůstává prázdná (stejně v dalších položkách) Revolverář naplní rychlonabíječ šesti náboji a do válce vloží 4 náboje
Položka vzdálenost počet ran poloha poznámka
1) 7m. 5+5 (4+6) stoj obouruč čas15s. vč.přebití
prázdná zbraň se ukládá do pouzdra až po kontrole rozhodčím !
Přesun na 30 m., na povel napáskovat 5 nábojů, na další nabít zbraň (revolverář vloží do válce 5 nábojů)
2) 30m. 5 leh dobít 5 nábojů
3) 25m. 5 sed dobít 5 nábojů
4) 20m. 5+5 stoj obouruč za bariérou
při střelbě zprava spouští pravá ruka, zleva spouští levá ruka,mezi změnou polohy se dobíjí 5 nábojů bez povelu, po dokončení položky dobít 5 nábojů
5) 15m. 5 klek dobít 5 nábojů
6) 15m. 5 stoj obouruč čas 10s. dobít 5
7) 10m. 5+5 stoj
střílí se ve zbývajícím čase. První kroužek jednoruč, druhý obouruč
Časový limit vč. položky 1 a znovunabíjení zbraně je 5min. 30s.
Času je tedy dost (pokud střelec nezmatkuje). Proto bych začátečníkům doporučila nehrnout se na palebnou čáru hned, ale nejméně 1 – 2 rundy se dívat a od věci není ani “tahák“ s rozpisem položek. Klidně ho s sebou noste z jedné palebné čáry na druhou (sama jsem to tak dělala a nestydím se za to). Také nepodceňte kapsu a určitě neuděláte chybu, když si alespoň doma “nasušíte“ leh a sed. Zbraň se v těchto případech vyndavá z pouzdra už vestoje. A leh není poloha vhodná pro manipulaci se zbraní – po odstřílení si nejprve klekněte, teprve pak vybíjejte a znovu nabijte. Nakonec – je to povinnost. No a (jak jinak) vždy a za všech okolností miřte zbraní do prostoru terčů a ne na své soupeře nebo rozhodčí, na své nohy nebo pánubohu do oken.
Jak vidíte, je to vlastně úplně jednoduché a jediný skutečný problém je se každou ranou trefit (nejlépe do 5). Ale i když se Vám to zpočátku nebude tak úplně dařit, nezoufejte. Z maxima 250 bodů nastřílí nervózní začátečník leckdy i méně než 100 bodů a není to žádná ostuda. Takže si sami pro sebe stanovte reálné cíle a uvidíte, že Vám tahle disciplina bude přinášet radost a nové střelecké zkušenosti.
Příště se můžete těšit na úvod k disciplině PPC
L. Potůčková
Něco o výroční schůzi, Velké ceně Lexu a jiném.
Letošní výroční schůze byla zvláštní. Volilo se nové vedení a rozhodovalo se o spoustě důležitých věcech. Jenže jak je v českých luzích zvykem, když pomine akutní nebezpečí, lidi už se přestávají zajímat o dění. Když konečně má LEX možnost začít pracovat pro lidi, ti jako by přestali mít zájem. Koresponduje to i s počtem platících členů (píše paní Potůčková na jiném místě), se zájmem o výroční schůzi, ale i se zájmem o Velkou cenu LEXu. Ale k tomu se ještě vrátím.
Na výroční schůzi opět nechyběli významní hosté. A probíraná témata byla nejen zajímavá, ale i důležitá. Důležitá pro další práci LEXu. A protože možnost pracovat závisí na finančních možnostech, bylo na schůzi odhlasováno další směřování LEXu. Staré vedení dostalo také znovu důvěru a bylo zvoleno všemi přítomnými. Ale to není nic divného, na práci se lidi zrovna moc nehrnou.
Lidi, já Vám nějak nerozumím. Do přijetí nového zbrojního zákona měl LEX možnost působit pouze jedním směrem. Nyní má možnost projevit se jako pracant a těžko by někdo mohl říct, že pro to LEX nedělá všechno možné a Vás to nějak nebere. To jste schopni se spojit jen když hrozí katastrofa ? Myšlenky, nápady a aktivitu máte pouze když Vám chtějí sebrat zbraně ? LEX hájil a chce i dál hájit práva vlastníků zbraní. Ale ty nejsou jen v otázce hrozícího nebezpečí plošného odzbrojení. Práva střelců mohou být mnohem širší, ne jen ta základní, tedy vlastnění zbraní. A očekáváte – li, že vstupem ČR do EU máte vystaráno, pak se sakra mýlíte. Podívejte se na zbrojní zákony zemí EU. Chytrému to dojde i se všemi souvislostmi. A začít se znovu starat až přijde hrozba z Bruselu, to by také mohlo být pozdě a také by nemusel být nikdo kdo by se staral.
Ale nerozumím i něčemu jinému. LEX věnuje na svoji Velkou cenu pistoli za 12 000,-Kč. (je to vidět někde jinde ?). Podmínky vytvoří pro členy LEXu vysloveně protekční, dá možnost odstřílet si dva závody v jednom termínu, aby i ti, kdo nemají tolik času měli šanci, možnost uspořádat si vlastní závod, který se bude započítavat, cen už je tolik, že zatím to vypadá, že kdo se zúčastní bere nejmíň dvě ceny (nepřeháním)......a nic ! Nezájem.
Takže jsme se rozhodli dát ještě jednu pěknou cenu a tu vylosovat, ať i ti, co nemají medailové ambice mají možnost.
Pokud Vás ani tohle nezajímá, pak už opravdu nevím. Snad abyste si sedli k televizi, pustili si dvěstěšedesáté pokračování venezuelské telenovely, intelektuálně se realizovali debatou s mamkou jestli si Manuela vezme Ramóna nebo Juana. Dejte si pívo, zanadávejte na režim, ale hlavně nic nedělejte. Nemyslete na prospěch všech, na problémy, které byste i Vy mohli pomoci řešit, na možnost jen tak z čisté radosti nad setkáním se stejně postiženými si poklábosit se střelci. Nedělejte proboha nic, mohlo by Vás to unavit a starosti o sebe nechte na moudrém státu. Ten se přeci o Vás postará nejlíp, je tu od toho, že jo mamko. A pak jděte spokojeně spát.
Gratuluji. Právě jste se stali členy největšího občanského sdružení v ČR. Sdružení lehko manipulovatelných tupců. Pokud Vás členství v tomto spolku neláká, pak se prosím probuďte. Už je ráno.
S.Gibson
Velká cena LEXu
Pro ty, co mají zájem si zastřílet a zasoutěžit o Norinco Big Ten na naší Velké ceně mám pár informací. Mám na to právo, soutěž jsem si vymyslel a také jsem první kolo celé jako rozhodčí odpískal. A sám jsem to také střílel, tak snad do toho mohu také trochu kecat.
První disciplína vypadá asi takto: z 25 m. se běží na 10 m. Zde si lehnete a střílíte malým průzorem na terčíky u hlavy figury (střílí se to na ty terče, co jsou znázorněny nad článkem “Začínáme s EPP“). Spouští pravá a pak levá ruka. Běh není potřeba moc honit, času je dost. Horší je, že když střílíte vleže z 10 m., pak vlastně střílíte dost do kopce a musíte s tím počítat a přenést trochu palbu nahoru. Jinak máte krásný gruping, ale pod terčíkem. Používáte druhý plný zásobník nebo rychlonabíječ.
Druhá disciplína je dost důležitá. Dá se tu hodně prošvihnout, ale může i dost pomoci. Proč ? Prošvihnout se to dá díky nedostatku času. Je to prostě fofr. Musíte totiž z 10 m. střílet na figuru pět ran a pak dobít z kapsy do téhož zásobníku dalších 5 nábojů a znova střílet. Na to celé máte 25 s. a to opravdu není moc. Pár střelců dokázalo jen dobít do zásobníku, ale vystřelit už nestačili. Pokud budete střílet systémem “chrlič“, pak získáte čas na přebití, ale asi se moc nebudete strefovat a okradete se o to, co Vám dál může pomoci. Rány se v terči po téhle disciplíně totiž zalepují bílými zálepkami a pokud uděláte slušné seskupení, potom se Vám podstatně lépe míří na pětku. Lépe vidíte kam střílet. A protože odteď se střílí jen do figury, pak je to dost důležité
Třetí disciplínu zase začínáte na 25 m. a zase běžíte na 10 m. Z těch 10 m. pak střílíte 5 + 5 ran na figuru. Čas na to máte 20 s. a není to málo, protože používáte druhý předem nabitý zásobník nebo rychlonabíječ. Tady už oceníte dobře nastřílenou druhou disciplínu. A je dobře zvolit vhodný kompromis při běhu. Rychlý běh Vás může dost rozhodit, pomalý Vám krade čas na střelbu. A tady je potřeba mít dobře upevněný druhý zásobník, aby Vám nevypadl. Pro střelce IPSC je to brnkačka, ale už střelci PPC mohou mít problémy.
Čtvrtá a tím i poslední disciplína se zdá lehká. Je to střelba vleže a vsedě z 25 m. Čas je na to 60 s. a to je opravdu dost. Stihli to všichni. A to je to, co je na tom dost ošidné. I Emil Fejer, který vyhrál první kolo, nejvíc prošvihnul tady. Ono se totiž 60 s. už dost špatně odhaduje a všichni závodníci stříleli dost a zbytečně rychle. Pocit časového manka umocňuje to, že se opět dobíjí z kapsy do téhož zásobníku nebo válce.
Celý závod je teda na 40 nábojů a maximální možný nástřel je 200 bodů. Vítěz dosáhl 181 bodů. Co tím chci říct ? Pokud odstřílíte všechna kola, vystřílíte 120 nábojů. To leckdy vystřílíte víc, když jen tak boucháte na střelnici. Tady za to můžete mít novou pistoli. A zatím oprvdu můžete. Můžete totiž v jednom termínu odstřílet dvě kola – takže zatím se to pořád dá. A Emil Fejer střílel první kolo mým revolverem a pro něj se to moc nepovedlo (bodeť by jo, můj revolver je upravený na moje švidravý oči a každý aspoň trochu normální střelec z něj dostává psotník sotva ho vidí). Když střílí třeba EPP a má ztrátu pět bodů, tak nadává jako špaček, že to byl výsledek na prd. A tady měl ztrátu 19 bodů. Takže hlavní cena visí zatím dost nízko. A to ještě máte možnost si výsledek opravit, když si myslíte, že jste to zkonili. V prvním kole si to jeden závodník myslel – a nemýlil se. Napodruhé nastřílel víc. A ostatní ceny také nejsou k zahození. Jen předplatné časopisu Zbraně a náboje je víc než 1000,- peněz.
Zapamatovávat si jak jdou disciplíny za sebou není tak zoufalé. Rozhodčí Vás usměrní a kdyby bylo jó zle, máte je napsané na zadní straně startovního lístku. Přesné znění pravidel najdete na našich www stránkách a kdo na ně nemá přístup, tomu je pošlu. První kolo už je za námi, ale díky výše popsanému to nevadí, ještě může být Norinco Vaše. A když ne, tak si aspoň trochu jinak zastřílíte. A ještě termíny:
2. kolo............21.8.2004
3. kolo............6.11.2004
Střílí se na střelnici v Květnici u Prahy. Tak koukejte přijet !
S. Gibson