Dne 20.4.2016 proběhlo další jednání výboru IMCO k revizi směrnice o zbraních. Zpravodajka výboru Vicky Ford zahájila jednání stručným souhrnem nejdůležitějších pozměňovacích návrhů, které v souvislosti se směrnicí navrhla a nastínila další postup:
Paní Ford také přítomné ujistila, že se nebrání dalším novelám nebo návrhům. Uzávěrka pro podání pozměňovacích návrhů byla navíc posunuta na 28.4. Poté již stínoví zpravodajové a ostatní účastníci směřovali své pochvaly, výhrady a upřesňující dotazy paní Ford či do pléna. Debata se nesla v konstruktivním duchu a povětšinou padaly návrhy pro legální držitele potěšující, zejména požadavek, aby byly zbraně kat. A 6 (konverze ze samočinných) přesunuty zpět do kategorie B. S tím však nesouhlasil Pascal Durand (Zelení), ani představitel Komise. Ten opět ujišťoval, že Komise nechce zakázat všechny samonabíjecí zbraně, ale jen ty, které by mohly být použity k páchání masových vražd. Tentokráte měl na mysli vojenské zbraně pocházející z Izraele (že by kalašnikov ztratil něco ze své magičnosti?) a upravené na samonabíjecí. Ze strany některých členů výboru se také nesly výhrady k zařazení sebeobrany jako legitimního důvodu pro držení zbraně. Paní Ford tedy přítomné ujistila, že neměla na mysli plošné vydávání povolení, ale že se i nadále bude jednat o praxi zcela výjimečnou. Do návrhu byla zahrnuta proto, že ji zákony ve většině členských států tak jako tak „umožňují“.
Dne 21.4.2016 proběhlo jednání výboru LIBE k revizi směrnice o zbraních. Stínoví zpravodajové i další účastníci sdělovali své výhrady převážně směrem k návrhu Komise a o konkrétních návrzích z dílny výboru LIBE se nediskutovalo. Většina členů výboru Komisi vytýkala hrubé nedostatky – zaměření se na „boj“ proti legálním držitelům zbraní namísto černého obchodu se zbraněmi, chybějící dopadová studie, kategorizace zbraní na základě vzezření a jiné „zlepšováky“, které jen byrokraticky zatíží legální držitele a terorismu se nikterak nedotknou. Většina členů se shodla, že mezi jediné pozitivní aspekty směrnice patří části zabývající se značením zbraní, přeshraniční výměnou informací mezi členskými státy, standardy pro znehodnocování zbraní a bezpečné skladování. Nicméně i tak je třeba jistých úprav. Naopak se lišily názory na soukromé sběratele, prodej on-line, zdravotní prohlídky a pětiletou platnost povolení (zbrojních průkazů) - někteří souhlasili s návrhem Komise, jiní by zachovali status quo nebo ponechali regulaci na členských státech. Celkem bylo ve výboru ke směrnici předloženo 296 pozměňovacích návrhů, a dle pana Jussi Halla-aho se jich nejvíce týkalo zákazu samonabíjecích zbraní a nutnosti znehodnotit všechny zbraně kategorie A v muzeích a soukromých sbírkách. I když debata pro legální držitele vyznívala spíše pozitivně, tak i zakazovači vyjádřili svůj názor a nikterak se netrápili potřebou předložit nějaké argumenty. Paní Gomes z Portugalska prohlásila, že souhlasí s držením zbraní armádou a pro účely obrany státu, ale všechny ostatní je třeba zakázat. Tato směrnice je navíc potřebná a ona sama nesdílí názory svých kolegů, kteří ve skutečnosti argumentují pro zbraňovou lobby a maskují ji jako myslivce a sběratele. Taktéž výroky zástupkyně Komise legální držitele nepotěšily. Nejdříve přítomné ubezpečovala, že Komise v žádném případě nechtěla legální držitele házet do jednoho pytle s teroristy, protože si je vědomi toho, že se jedná o bezproblémové a zákona dbalé občany. Poté však v další minutě svého projevu prohlásila: „Jde nám o to, a jsem si jistá, že s většinou z vás se na tom shodneme, že nechceme vidět samonabíjecí verze tzv. útočných zbraní vyrobených pro policii a armádu v rukou sportovních střelců. A nemyslím si, že samonabíjecí kalašnikov je ten typ zbraně, který bychom chtěli vidět na legálním trhu a dostupný pro každého.“ Výbor LIBE bude o svém stanovisku k návrhu směrnice hlasovat 28.4.
Marta Kyršová