Oba články vznikly dříve než předchozí článek na GUNLEXu (EP podpořil zpřísnění pravidel pro nabývání a držení střelných zbraní).
Vztahují se však k nové směrnici EU pro držení zbraní a je dobré o nich vědět.
Článek první:
Středa v plénu: Španělský premiér, Listina základních práv a zbraně
...
Prodej a vlastnictví zbraní
Poslanci poté diskutovali nová pravidla pro držení a prodej ručních zbraní, především v souvislosti s jejich prodejem přes internet a s vhodnější registrací přeměněných zbraní. Požadovali rovněž posílení významu Evropského zbrojního pasu.
Zpravodajka Gisela Kallenbach (Zelení /EFA, Německo), která předložila zprávu na toto téma, řekla že je nutné najít vhodnou rovnováhu mezi bezpečností občanů a zájmy sportovních střelců, myslivců a lidí, kteří chodí na lov.
...
Článek druhý:
Budou platit přísnější zákony pro ruční zbraně již od ledna 2008?
Poslanci ve středu diskutují návrhy na zpřísnění pravidel pro nákup a držení ručních zbraní. Nový zákon by měl řešit otázky jako nákup zbraní po internetu, přeměnu zbraní a posílení platnosti evropského zbrojního pasu. Německá poslankyně Gisela Kallenbach ze strany Zelených předkládá zprávu, která má za cíl modernizovat pravidla platná od roku 1991. Reaguje tak na rozšíření EU a na nová pravidla zavedena ze strany OSN.
Ve Spojených státech amerických vlastní skoro každý občan pistoli nebo pušku. Na sto obyvatel připadá díky tamním liberálním zákonům a tradiční oblibě zbraní zhruba devadesát zbraní. Kolik ručních zbraní vlastní průměrný Evropan? Aktuální průzkumy naznačují, že to bude víc, než se může na první pohled zdát.
Nevládní organizace "Small Arms Survey" se sídlem v Ženevě (Švýcarsko) zveřejnila údaje, podle kterých ve Finsku je skoro každý druhý občan držitelem zbraně (46 ručních zbraní na sto obyvatel) a ve Švédsku skoro každý třetí (32/100). Ve Skandinávii hraje tradice lovu velkou roli, což vysvětluje relativně vysoké rozšíření zbraní. Oproti tomu jsou údaje v Nizozemsku (tři na sto) anebo Polsku (jedna na sto) mizivé.
Zpráva upozorňuje na pašování a přeměnu zbraní
Jeden z hlavních návrhů předložené zprávy je zpřísnění prodeje zbraní na internetu. Také se věnuje pašování zbraní, které potřebuje podle názoru autorky lepší definici. Opatření proti pašování se mají vztahovat i na náboje a součástky zbraní.
Policejní složky se v celé Evropě shodují, že rostoucím problémem je přeměna zbraní. Jedná se především o napodobeniny, které byly přeměněny na funkční zbraně anebo o vyřazené modely, které byly opět přeměněny na provozuschopné střelné nástroje. Poprvé mají být nyní klasifikovány jako střelné zbraně.
Identifikace zbraní se má v Evropě zjednodušit
Každá zbraň má podle návrhu obdržet vlastní identifikaci, kromě sériového čísla a podrobného popisu má také obsahovat informace o lidech, kteří zbraň prodali a vlastnili. Nově navrhované způsoby mají usnadnit možnost zbraně kdykoliv a kdekoliv dohledat. Informace mají být dostupné nejméně po celou dobu životnosti zbraně. Ta se doposud odhaduje na deset let, doba uložení informací však má být prodloužena na dvacet let.
Poslanci rovněž požadují důsledné zavedení Evropského zbrojního pasu. "Jeden dokument pro všechny občany EU je lepší, než dvacet sedm různých dokumentů," řekla Gisela Kallenbach.
Další kroky
Předsedkyně výboru pro vnitřní trh Arlene McCarthy z Velké Británie řekla: "Po nedávném tragickém masakru ve škole ve Finsku, pokusu o střelbu ve škole v Německu, kterému se podařilo předejít, a vzhledem k šíření přeměněných zbraní v britských městech, mají nyní europoslanci možnost společně s Komisí a s Radou podpořit zákon, který zamezí nelegálnímu obchodování a pašování zbraní."
Rozprava o textu je na programu plenárního zasedání ve středu 28. listopadu. Bude-li dokument schválen, může vstoupit v platnost již v lednu 2008. Diskuze začíná v 18,30h a můžete jí sledovat v přímém přenosu s tlumočením do češtiny.