LEX logo

Požádali jsme o krátký rozhovor pana Václava Svobodu - očitého svědka střelby v Krušných horách a kamaráda Václava Houšteckého.

Vzpomínáte si na ten osudový incident?

Na takovou situaci se zapomenout nedá. Ano, na incident si vzpomínám. I když připouštím, že se jedná o druh zážitků, které by člověk z hlavy rád vytěsnil, mám ho často před očima. Hrozný zážitek to nebyl jen přímo na místě, ale také celé pokračování a hlavně odsouzení Václava na čtyři roky.

Byl jste někdy před tím svědkem obdobného napadení?

Ne, tohle pro mě byla zcela nová a hodně ošklivá zkušenost. Útok muže, který byl nakonec postřelený, byl úplně nečekaný a hodně agresivní. Do té doby jsem nic podobného nezažil. A taky bych už nikdy zažít nechtěl. Jsem, stejně jako můj kamarád Václav, nekonfliktní, hádky ani rvačky jsem nikdy nevyhledával. Situace mě doslova paralyzovala, nebyl jsem schopný zareagovat a zasáhnout. Všechno proběhlo rychle a s velikou razancí. Během chvilky útočník srazil Václava k zemi a zuřivě ho bil.

Znáte toho muže, který byl na místě činu a který odešel ještě před příjezdem policie?

Ne, nikdy předtím ani potom jsem dotyčnou osobu neviděl. Na místě nás představila moje bývalá spolužačka Kateřina Urbanová. Asi to byl její známý z chatové oblasti. Vzhledem k rychlému sledu událostí, tj. krátkému času mezi naším pozváním na kávu na zahradu, po němž nás Kateřina požádala o rozložení stolku a židlí, tím, kdy na pozemek přiběhl její otčím, o němž nám tvrdila, že je to její opilý strýc, kterého si nemáme všímat, jeho slovním a následně fyzickým útokem, nebyl čas se nějak seznamovat.

Proč jste nepomohl kamarádovi hned na začátku incidentu?

Patřím do skupiny lidí, kteří již od dětství řešili své spory domluvou a ne násilím. V podobné situaci jsem se ocitl poprvé, byl jsem šokovaný neuvěřitelným vývojem situace - při pozvání na návštěvu bych nic podobného nepředvídal. Nevěděl jsem, jak mám v takové situaci reagovat. Na Vaši otázku jsem už částečně odpovídal v minulých odpovědích. Musím přiznat, že jsem se útočníka bál. Jeho stav neumím popsat jinak, než jako zuřivost.

Děkuji za rozhovor.

Miloslav Brunn


Vše o případu Václava Houšteckého, střelce z Krušných hor, naleznete zde:

Kauza střelby v Krušných horách 2006